Magazyn Studentów Politologii i Dziennikarstwa UMCS
POLFORMANCE
KULTURA
6 sty 2025
Ponowne otwarcie katedry Notre Dame w Paryżu
15 kwietnia 2019 świat zszokował pożar wielowiekowej katedry Notre Dame w Paryżu. Odwiedzany przez miliony turystów zabytek, kojarzony z kulturą europejską i chrześcijańską mógł ulec całkowitemu zniszczeniu. Po odbudowie, która trwała pięć lat, można go odwiedzać. Na otwarcie świątyni przybyło blisko 170 biskupów z całego świata.
24 lip 2024
Cyrkowcy i Jagiellonowie przejmują Lublin!
Już niedługo Lublin na powrót stanie się miejscem pełnym magii, czarodziejskich sztuczek i pokazów ognia oraz wielkim jarmarkiem, który będzie kusił turystów smacznym jedzeniem i pięknym rękodziełem. A to wszystko za sprawą dwóch wielkich festiwali: Carnavalu Sztukmistrzów oraz Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Kiedy odbędą się te festiwale? Jakie atrakcje zapewnili organizatorzy Carnavalu Sztukmistrzów? Co będzie można zobaczyć na Jarmarku Jagiellońskim? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w tym artykule!
16 cze 2024
W Mediolanie tramwaje często nie docierają do celu, czyli Erasmus we Włoszech
Zajęcia nie są obowiązkowe i nieważne czy są to laboratoria czy na przykład wykłady - mówi magazynowi "Polformance" Paweł Mąsior, student Politechniki Krakowskiej, który już drugi semestr studiuje na Uniwersytecie w Mediolanie-Bicocca za pośrednictwem programu Erasmus+.
12 cze 2024
Weekend ze sztuką nieoczywistą, czyli „Krzyk” przerażenia w norweskiej stolicy
Zbliżają się wakacje, ale zanim nadejdą, warto rozważyć krótki wypad do jednej z europejskich stolic. Zwracają uwagę szczególnie tanie loty do Oslo. To w sumie niewielkie miasto, na którego poznanie wystarczy nam kilka dni. Z czego słynie norweska stolica?
10 maj 2024
„Jesus Christ Superstar” w Operze Lubelskiej
W dniach 23-24 marca na scenie CSK miała miejsce premiera sztuki „Jesus Christ Superstar” w reżyserii Tomasza Mana i wykonaniu artystów Opery Lubelskiej oraz gościnnie występujących solistów. Data premiery w sposób niemalże idealny wpasowała się w okres przed Wielkanocą, która jest upamiętnieniem zmartwychwstania Jezusa, uprzednio skazanego na męki i ukrzyżowanie. Musicalowy hit opowiada o tej samej historii, lecz w niekonwencjonalnej formie.
30 kwi 2024
Święto Pracy – pokłosie krwawej walki o prawa pracowników
Obecnie pierwszy maja kojarzy nam się z początkiem długiego wiosennego weekendu i rodzinnymi spotkaniami przy grillu. Starsze pokolenie dzień ten wspomina jako symbol minionej epoki PRL-u, w którym odbywały się propagandowe wiece i pierwszomajowe pochody. Jednak geneza tego święta sięga daleko poza granice Europy. I choć dzisiaj związane jest ono z wesołym biesiadowaniem z najbliższymi, to tak naprawdę upamiętnia tragiczne wydarzenia, które rozegrały się w Stanach Zjednoczonych.
6 mar 2024
Czy tańca trzeba się bać? - wywiad z Damianem Jabłońskim
Przez 10 lat trenował taniec towarzyski, zdobywając najwyższą międzynarodową klasę taneczną, a dziś spełnia się między innymi jako trener, choreograf oraz instruktor tańca. Mowa tu oczywiście o Damianie „Japko” Jabłońskim, który w poniższym wywiadzie odpowie na kilka pytań związanych z tańcem, a tym samym pokaże czytelnikom, że taniec wcale nie jest tak straszny, jak go maluje nasza wyobraźnia.
17 lut 2024
Koci ślad w kulturze
Podobno mają dziewięć żyć, zawsze spadają na cztery łapy, chodzą swoimi drogami, a czarne przynoszą pecha. Nieważne, czy wierzymy w te popularne mity, jedno jest pewne - koty towarzyszą ludziom od dawna, stanowiąc niekiedy rolę przyjaciela i członka rodziny, a nawet inspirację w twórczości artysty. Z okazji Światowego Dnia Kota (17 lutego) publikujemy artykuł o dziełach, do których powstania przyczyniły się właśnie ukochane mruczki.
16 lut 2024
Fundacja Sztukmistrze – interesujące hobby czy ciężka praca? Wywiad z Magdą Martyniuk
Dzisiaj porozmawiamy z Magdą Martyniuk. Aktywnie działa ona jako współzałożycielka i członkini zarządu Fundacji Sztukmistrze. Razem z resztą członków planuje i promuje działania. Współorganizatorka prestiżowych wydarzeń międzynarodowych jak np. Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego CYRKULACJE czy Europejska Konwencja Żonglerska, które w swoim zamyśle są interdyscyplinarne – nie tylko promują Nowoczesny Cyrk, ale także miasta, w których te wydarzenia się odbywają – edycja w 2023 roku miała miejsce w Lublinie.
13 lut 2024
Azjatyckie walentynki
Święto zakochanych już tuż-tuż. Sklepowe półki uginają się od różnego rodzaju pluszaków, świeczek w kształcie serc czy słodkości, a internet i telewizja huczą od walentynkowych reklam i ofert. Każdy wie, jak celebrowane są walentynki na Zachodzie, jednak w krajach azjatyckiego wschodu wyglądają one zgoła inaczej. Jak obchodzone są walentynki w Japonii czy Wietnamie?
10 lut 2024
W Lublinie cykl filmowy, a w Hollywood Oscary
Pierwszy kwartał 2024 roku zapowiada się bardzo filmowo - już za miesiąc odbędzie się 96. gala rozdania Oscarów. Znane są już nominacje, a wśród nich nie zabrakło polskiego akcentu. Natomiast na naszym lubelskim podwórku ruszyła kolejna edycja filmowego cyklu organizowanego przez Warsztaty Kultury. Jakie filmy będzie można obejrzeć na Starym Mieście, a jakie filmy otrzymały nominacje do Oscara?
29 sty 2024
Ponadczasowa melodia „Shape of My Heart”
„Shape of My Heart” to znana na całym świecie piosenka brytyjskiego artysty muzycznego Stinga. Swoją premierę miała kilkadziesiąt lat temu - w 1993 roku. Co ciekawe, jej charakterystyczna linia gitarowa zagrana przez Dominca Millera jest do dzisiaj samplowana w wielu różnych utworach. W jakich? Co mają ze sobą wspólnego?
19 gru 2023
Świąteczne zwyczaje na świecie: kto przynosi prezenty w innych krajach?
Święta Bożego Narodzenia przede wszystkim kojarzą się z prezentami. W Polsce tradycyjnie obdarowuje nas Święty Mikołaj w czerwonej czapce i z długą białą brodą. Nie wszędzie jednak na świecie prezenty rozdaje postać rodem z reklamy Coca Coli. Kto zatem obdarowuje najmłodszych w innych krajach?
16 gru 2023
Szczedryk: Ukraińska kolęda, znana na całym świecie
Ukraińska kultura muzyczna zawsze słynęła z emocjonalności, wyjątkowości i głębokich ukrytych sensów. Jedną z najbardziej znanych i najpiękniejszych kolęd ucieleśniających te cechy jest „Szczedryk”. Utwór ten już dawno stał się prawdziwą perełką w światowej skarbnicy muzycznej i jest pośrednikiem pomiędzy kulturą ukraińską a światową publicznością.
4 gru 2023
Barbórka – górnicze święto adwentowe
Barbórka to górnicze święto obchodzone tradycyjnie 4 grudnia. W tym dniu w kościele katolickim wspomina się świętą Barbarę, patronkę górników i geologów. Ta żyjąca na przełomie III/IV wieku męczennica z Nikodemii stała się opiekunką górników ze względu na niebezpieczeństwo i duże ryzyko związane z wykonywaniem tego zawodu.
26 lis 2023
Wszędzie widzę obrazy
W dniu 24 listopada 2023 r., w Galerii Wystaw Czasowych Centrum Spotkaniu Kultur w Lublinie miał miejsce wernisaż obrazów lubelskiego malarza Mariusza Drzewińskiego. Kolekcję dzieł zebranych na wystawie ,,Wszędzie widzę obrazy” koneserzy wrażeń wzrokowych będą mogli podziwiać do 28 stycznia 2024 r.
6 gru 2022
Najciekawsze jarmarki świąteczne w Europie
Świąteczna atmosfera kojarzy się przede wszystkim z aromatycznym zapachem pierników, grzanego wina, cynamonu i pomarańczy. Wiele miast hucznie celebruje ten niezwykły czas, organizując jarmarki świąteczne dla mieszkańców, jak i turystów. A gdzie znajdują się te jedne z najbardziej interesujących? Przekonajcie się sami!