top of page

Cyrkowcy i Jagiellonowie przejmują Lublin!

Alicja Pacek

24 lip 2024

Już niedługo Lublin na powrót stanie się miejscem pełnym magii, czarodziejskich sztuczek i pokazów ognia oraz wielkim jarmarkiem, który będzie kusił turystów smacznym jedzeniem i pięknym rękodziełem. A to wszystko za sprawą dwóch wielkich festiwali: Carnavalu Sztukmistrzów oraz Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Kiedy odbędą się te festiwale? Jakie atrakcje zapewnili organizatorzy Carnavalu Sztukmistrzów? Co będzie można zobaczyć na Jarmarku Jagiellońskim? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w tym artykule!


Carnaval Sztukmistrzów

 

Carnaval rozpocznie się w przyszły czwartek, czyli 25 lipca i będzie trwać do niedzieli 28 lipca. Główne wydarzenia w ramach festiwalu będą miały miejsce na Starym Mieście oraz na Błoniach pod Zamkiem, więc warto się przygotować na wzmożony ruch w centrum miasta.


Na wydarzenia obowiązuje wstęp wolny, ale niektóre z występów będą biletowane, dlatego pamiętajcie, aby sprawdzić, czy wydarzenie, na które chcecie się wybrać nie trzeba wcześniej zakupić biletu. Program i Carnavalowe gadżety będą dostępne w dwóch punktach info - na placu Władysława Łokietka i na Błoniach pod Zamkiem. A jeśli dopadnie was głód podczas festiwalu - na Błoniach zaparkuje strefa Food Trucków.

 

A czym tak właściwie jest Carnaval Sztukmistrzów?

 

Carnaval to festiwal, który stawia na… zabawę! Uczestnicy festiwalu - najczęściej zwykli przechodnie, spacerowicze, turyści odwiedzający nasze miasto podczas wakacyjnych wycieczek - mogą doświadczyć pełnej energii, radości i zabawy atmosfery, jaką wypełnia się Lublin w dniach festiwalu za sprawą przybywających z całego świata cyrkowców, performerów czy kuglarzy, którzy na ulicach prezentują swoje umiejętności.


Festiwal przede wszystkim skupia się na artystach-cyrkowcach i ich pokazach, ale oprócz tego na jego program składają się również warsztaty, spektakle teatralno-cyrkowe, czy koncerty. Carnaval Sztukmistrzów jest znany na całym świecie i organizowany przeszło od 14 lat, więc na stałe wpisał się już w krajobraz Lublina, gdyż gdzie indziej, jak nie między lubelskimi budynkami spacerują sobie linoskoczkowie?

 

Jakie występy będzie można zobaczyć podczas festiwalu?

 

Pełny program Carnavalu dostępny jest na stronie festiwalu oraz będzie możliwy do pobrania w wersji papierowej w punktach info. Oto kilka z wydarzeń, na które warto się udać:


  • LE MUR DE LA MORT „Mortel jus de Mortel” - jak możemy przeczytać na stronie festiwalu, jest to spektakl akrobatyczno-cyrkowy francuskiej grupy cyrkowej; wydarzenie jest biletowane i odbywać się będzie kilka razy w ciągu dnia, w każdy dzień trwania festiwalu

  • Warsztaty Sitodruku „Pracownia Witryna” - warsztaty odbędą się 25 lipca o godzinie 14:00 na Błoniach pod Zamkiem. Obowiązuje wstęp wolny; w ramach warsztatów będziecie mogli własnoręcznie wykonać nadruk na swoim ubraniu

  • Cia Rumba „Nostalgia” - w każdy dzień festiwalu na Placu Litewskim (w niedzielę na Krakowskim Przedmieściu) argentyński duet akrobatów zaprezentuje pełen buzujących emocji pokaz; obowiązuje wstęp wolny

  • CIA RAUXA „La Crisis de la Imaginación” - w sobotę o 19:00 i niedzielę o 18:00 w Teatrze Starym odbędzie się biletowany spektakl hiszpańskich artystów opowiadający o sile naszej wyobraźni.

 

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński

 

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie trwał przez trzy dni, od 23 do 25 sierpnia, na Starym Mieście i Błoniach pod Zamkiem. Podczas festiwalu funkcjonować będą dwa punkty informacyjne - na Placu Łokietka i na Błoniach (tak jak na Carnavale Sztukmistrzów).

 

Jarmark Jagielloński to nie tylko budki z pysznym tradycyjnym polskim lub zagranicznym jedzeniem i rękodziełem, ale również koncerty, wystawy i warsztaty. Sam Jarmark i inne festiwalowe wydarzenia są bezpłatne, chociaż na część z nich trzeba się wcześniej zapisać lub zakupić bilet.

 

Dlaczego Jarmark „Jagielloński”? Jest to nawiązanie do szlaków handlowych, które ciągnęły się przez Lublin w czasach panowania Jagiellonów, a więc tym samym nawiązanie do tradycji. Festiwal stawia na kultywowanie dziedzictwa kulturowego, ale i poszukiwanie nowych szlaków, dróg, definiując tradycję na różne sposoby i przyglądając się jej z różnych perspektyw i kontekstów. Organizator festiwalu, czyli Warsztaty Kultury, zmienił w tym roku nazwę festiwalu - z Jarmarku Jagiellońskiego powstał Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński.

 

Na jakie wydarzenia warto się wybrać? Oto kilka z nich:


  • Sąsiedzi. Od narodzin aż po śmierć. Fotografie Franciszka Lepicha z Oleszki - w galerii Zaułku Hartwigów przez trzy dni Jarmarku dostępna będzie do obejrzenia wystawa fotografa-amatora Franciszka Lepicha mieszkańców powiatu krapkowickiego z lat 20., 30. i 40. XX wieku

  • Warsztaty tworzenia i malowania drewnianych zabawek - dzieci wraz ze swoimi opiekunami będą mogły ozdobić drewniane zabawki w piątek o 18:00, warsztaty przeprowadzi Piotr Mentel; na wydarzenie obowiązują zapisy

  • Warsztaty haftu szamotulskiego - Paulina Młynarczyk podczas warsztatów zaprezentuje, jak wyszywa się roślinne wzory na m.in. czepkach, fartuchach; warsztaty odbędą się w niedzielę o 13:00

  • Warsztaty malowania glinianych ptaszków - wraz z Grzegorzem Romańczykiem dzieci dowiedzą się, jak powstają gliniane ptaszki, a później samodzielnie je ozdobią; warsztaty odbędą się w niedzielę o 11:00, obowiązują zapisy.

 

Więcej informacji dostępnych jest na stronach internetowych festiwali:

https://retradycja.eu/pl/ 

https://carnavallublin.eu/pl/program-2024/

 

Autor: Alicja Pacek

Korekta: Wiktoria Krzesicka

bottom of page