top of page

Fundacja Sztukmistrze – interesujące hobby czy ciężka praca? Wywiad z Magdą Martyniuk

Mariola Kosik

16 lut 2024

Dzisiaj porozmawiamy z Magdą Martyniuk. Aktywnie działa ona jako współzałożycielka i członkini zarządu Fundacji Sztukmistrze. Razem z resztą członków planuje i promuje działania. Koordynuje backstage Variete oraz obsługę widza i rejestrację na wydarzenia. Redaguje też stronę internetową Fundacji, współtworzy bogate w informacje i grafiki profile na Facebooku. Jej ulubioną dziedziną cyrkową jest passing maczugami. W wolnych chwilach lubi czytać książki, grywać w planszówki i układać puzzle. Współorganizatorka prestiżowych wydarzeń międzynarodowych jak np. Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego CYRKULACJE czy Europejska Konwencja Żonglerska, które w swoim zamyśle są interdyscyplinarne – nie tylko promują Nowoczesny Cyrk, ale także miasta, w których te wydarzenia się odbywają – edycja w 2023 roku miała miejsce w Lublinie.

Magda Martyniuk; źródło: https://www.facebook.com/fundacjasztukmistrze/photos/a.141055625920007/5150191818339671/?type=3

Dziennikarz: Witam Cię serdecznie. Nazywam się Mariola Kosik. Bardzo miło Cię widzieć. Chciałabym przeprowadzić z Tobą wywiad dotyczący Fundacji Sztukmistrze. Z Twojego doświadczenia jako członkini zarządu dość jasno wynika, że czujesz się jak ryba w wodzie żonglując różnymi zadaniami. Skąd i kiedy mniej więcej wzięło się u Ciebie pragnienie włączenia się w kreowanie Nowego Cyrku? Czy jest to związane z kierunkiem studiów, które wybrałaś, czy może jest to coś całkowicie odmiennego?


Magda: Nowy Cyrk pojawił się w moim życiu w około 2007 roku. Nie było to związane z moimi studiami, czy właściwie, z moim kierunkiem studiów. Było związane natomiast z tym, że w czasie studiów wynajmowałam mieszkanie razem z Asią [tu: Joanna Reczek-Szwed – prezeska Fundacji Sztukmistrze] i to ona jako pierwsza złapała tę zajawkę. Zaczęła przynosić do domu różne rekwizyty cyrkowe, pokazywać, jak się nimi posługiwać. I to jakby mnie też przekonało. Dodatkowo namówiła mnie na wyjazd na Europejską Konwencję Żonglerską w 2008 roku i wtedy już przepadłam zupełnie.

Fundacja Sztukmistrze; źródło: https://www.facebook.com/45EJC2023/

Dziennikarz: Czy mogłabyś wymienić wydarzenie, które – Twoim zdaniem – wydaje się najbardziej wartościowe ze wszystkich jak dotąd zorganizowanych przez Fundację?


Magda: Trudno mi wybrać jakieś konkretne wydarzenie, które uważam za najbardziej wartościowe. Uważam, że wszystko, co robimy jest wartościowe. Kierujemy naszą działalność do różnych grup odbiorców i każdy może znaleźć coś dla siebie wśród rzeczy, które organizujemy. To nie są tylko wydarzenia artystyczne, ale też edukacyjne. Takim wyróżniającym się wydarzeniem jest na pewno Europejska Konwencja Żonglerska. Mam na myśli nie tylko tę z ubiegłego roku, ale też z 2012 i 2017. Każda z tych edycji miała swoje wyzwania, natomiast dawała też bardzo dużo satysfakcji. Zadowolenie odbiorców, które – praktycznie na bieżąco – odbieraliśmy jeszcze w trakcie trwania wydarzenia i też po nim, daje dużo frajdy.

[Europejska Konwencja Żonglerska (ang. EJC) to największe i najbarwniejsze wydarzenie w świecie żonglerki, w którym biorą udział żonglerzy, amatorzy – hobbyści, nowy cyrk i artyści uliczni. „Europejskie” to tylko nazwa – tak naprawdę ma charakter globalny, bo co roku biorą w nim udział ludzie z całego świata. I to nie tylko dla żonglerów – skupia także akrobatów (zarówno na ziemi, jak i w powietrzu), ogniste błystki, hula-hoopery, monocyklistów i modelarzy balonów... EJC jest dla tych, którzy po prostu chcą się dobrze bawić i odpocząć przy ciekawych ludzi w ciekawym miejscu, pokazać swoje talenty lub nauczyć się nowych, poznać nowych ludzi lub po prostu doświadczyć czegoś innego. Ci, którzy przychodzą na EJC, stanowią wyjątkową społeczność pozytywnie szalonych ludzi.]
Fundacja Sztukmistrze; źródło: https://www.facebook.com/45EJC2023/

Dziennikarz: Czy organizacja takiego wydarzenia jest łatwa i przyjemna, czy wręcz przeciwnie?


Magda: Jeśli chodzi o łatwość czy trudność organizacji wydarzeń – wiadomo – to zależy od ich skali. Mniejsze wydarzenia organizuje się trochę łatwiej, zwłaszcza jeśli się współpracuje z fajnym partnerem, bo to często nam się zdarza. Przy większych wydarzeniach jest to zdecydowanie większe wyzwanie i wymaga dużo więcej pokonywania przeciwności. Natomiast niezależnie od tego, czy jest to duże czy małe wydarzenie, daje bardzo dużo satysfakcji i super jest patrzeć na zadowolenie odbiorców takich wydarzeń.

Fundacja Sztukmistrze; źródło: https://www.facebook.com/45EJC2023/

Dziennikarz: Jak oceniasz proces przygotowywania takiego międzynarodowego wydarzenia, jakim była ubiegła edycja EJC 2023?


Magda: Ubiegłoroczna edycja EJC była bardzo wyjątkowa ze względu na to, że przygotowywaliśmy ją w zaledwie trzy miesiące. Normalnie, taki proces trwa około dwóch lat – przy czym wiadomo – na początku jest to praca głównie koncepcyjna. Ostatni rok już jest taką pracą rzeczywiście bardziej organizacyjną. W tym roku, a właściwie już w tamtym roku, sytuacja była wyjątkowa, ponieważ poprzedni organizator – Irlandia – spotkała się z bardzo dużymi problemami, które uniemożliwiły organizację, co było związane m.in. z ubezpieczeniem i wynajęciem przestrzeni, w której EJC mogłoby się odbyć. Ale dzięki wsparciu miasta i wielu podmiotów, z którymi współpracowaliśmy też przy poprzednich EJC, byliśmy w stanie, w tak w krótkim czasie zorganizować to, ale był to ogrom pracy i – tak jak mówię – to, co zwykle jest rozłożone na trochę dłuższy czas, musieliśmy zrobić bardzo szybko, ale też myślę, że wydarzenie było sukcesem.

Fundacja Sztukmistrze; źródło: https://www.facebook.com/45EJC2023/

Dziennikarz: Do KOGO chciałabyś kierować tak szczególnie swoje/ fundacyjne inicjatywy?


Magda: Tak jak wspomniałam wcześniej, nasze inicjatywy są kierowane do różnych grup. Natomiast wydaje mi się, że taką szczególną grupą odbiorców są młodzi ludzie, którzy – uważam – w Nowym Cyrku mogą odnaleźć też drogi dla siebie, czy świetny sposób spędzania swojego czasu, ale też w wielu przypadkach jakąś życiową drogę, taką zawodową.

Fundacja Sztukmistrze; źródło: https://www.facebook.com/45EJC2023/

Dziennikarz: Czy są jakieś inne inicjatywy chciałabyś jeszcze przeprowadzić na terenie Lublina/ lub poza nim w ramach działania Fundacji?


Magda: Jeśli chodzi o inicjatywy, które chciałabym przeprowadzić, to może nie do końca jest to inicjatywa, natomiast jest to coś, o czym marzymy od właściwie samego początku istnienia Fundacji. To jest stworzenie Szkoły Cyrkowej w Lublinie – takiej, która będzie kształcić nowe pokolenie cyrkowców i pokazywać piękno Nowego Cyrku nie tylko w Lublinie, ale też na całym świecie.

Fundacja Sztukmistrze; źródło: https://www.facebook.com/45EJC2023/

Dziennikarz: Bardzo serdecznie dziękuję Ci za wywiad i przy okazji życzę dalszych sukcesów dla całej Fundacji i oczywiście spełnienia marzeń o stworzeniu takiej Szkoły Cyrkowej.


Wywiad przeprowadziła: Mariola Kosik

bottom of page