top of page

Azjatyckie walentynki

Alicja Pacek

13 lut 2024

Święto zakochanych już tuż-tuż. Sklepowe półki uginają się od różnego rodzaju pluszaków, świeczek w kształcie serc czy słodkości, a internet i telewizja huczą od walentynkowych reklam i ofert. Każdy wie, jak celebrowane są walentynki na Zachodzie, jednak w krajach azjatyckiego wschodu wyglądają one zgoła inaczej. Jak obchodzone są walentynki w Japonii czy Wietnamie?


Japonia

Fani anime i mangi, czy japońskich dram o tematyce obyczajowo-romansowej na pewno chociaż raz widzieli typową walentynkową scenę: speszona dziewczyna wręcza pudełko ładnych czekoladek chłopakowi, który jej się podoba. Tak to wygląda w anime i tak jest też naprawdę.

 

14 lutego w Japonii, inaczej niż się przyjęło w Europie, to dziewczyny, partnerki, żony obdarowują chłopaków, mężów czy kolegów, którzy im się podobają, ręcznie robionymi czekoladkami. Czasami kupują je w sklepie, jednak częściej wykonują je własnoręcznie, korzystając z np. dostępnych w sklepach gotowych zestawów, foremek do robienia czekoladek. Następnie pakują je w woreczek lub pudełeczko, które ładnie ozdabiają. Najczęściej dziewczyny wykonują takie czekoladki ręcznie, gdy chcą wyznać miłość chłopakowi, który im się podoba (popularni chłopcy dostają ich wręcz na pęczki). Te bardziej nieśmiałe dziewczyny podrzucają swojemu wybrankowi czekoladki i zostawiają podpisany swoim imieniem (lub nie) liścik. Czekoladki chowają w szafce na obuwie lub we wnęce biurka.

 

Równy miesiąc później, bo 14 marca, to chłopak przejmuje pałeczkę i odwdzięcza się dziewczynie, która mu się podoba lub wszystkim dziewczynom, od których dostał czekoladki. Również kupuje im/jej czekoladki, zabiera gdzieś na randkę albo po prostu kupuje jakiś prezent. Przyjęte jest jednak, że ten prezentowy rewanż powinien być droższy od tego, co chłopak otrzymał w Walentynki. Ten dzień nazywany jest “Białym Dniem”.

 

Korea

Walentynki tak samo obchodzi się w Korei, jak w Japonii - w lutym to kobiety obdarowują czekoladkami mężczyzn, a w marcu mężczyźni kobiety. Za to miesiąc po marcu i Białym Dniu przypada koreański dzień singli. 14 kwietnia Koreańczycy obchodzą “Czarny Dzień” - osoby samotne, które nie dostały żadnych prezentów ani w lutym, ani w marcu, spotykają się na wspólnym posiłku składającym się z Czarnego Makaronu (Jajangmyeon). Jest to makaron noodle z sosem z pasty ze sfermentowanej czerwonej lub czarnej fasoli sojowej, z wieprzowiną i warzywami.

 

14 lutego i 14 marca to nie jedyne dni w roku związane z miłością, ponieważ każdy 14-sty dzień miesiąca w Korei uznawany jest za “dzień miłości”. Każdy taki dzień ma swoją specjalną nazwę, jednak niewiele par decyduje się na celebrowanie swojego święta co miesiąc.

 

Chiny

W Chinach Walentynki tak samo celebruje się, jak w Korei i Japonii (oraz wielu innych państwach azjatyckich), chociaż zgodnie z tradycją chińskie święto zakochanych przypada na Festiwal Podwójnej Siódemki, inaczej - Dzień Qixi. Obchodzi się go od ponad 2 tysięcy lat! Dzień Qixi zgodnie z kalendarzem księżycowym przypada na siódmy dzień siódmego miesiąca, który wypada zazwyczaj w okresie wakacyjnym.

 

Z tym świętem związana jest legenda o zakazanej miłości niebiańskiej tkaczki Zhi Nu i pasterza Niu Langa. Matka tkaczki, bogini Nieba, na wieść o tym, że jej córka zakochana jest w ziemskim pasterzu, zabrała córkę ze sobą i rozdzieliła kochanków rzeką, nazwaną Drogą Mleczną. Jednak jakiś czas później bogini Nieba ulitowała się nad córką i jej ukochanym i stworzyła na Drodze Mlecznej most, by zakochani mogli się spotkać raz w roku, czyli właśnie siódmego dnia siódmego miesiąca według kalendarza księżycowego.

 

Legenda w różnych regionach Chin różni się, jednak historia silnej miłości między córką niebios Zhi Nu a ziemskim pasterzem Niu Langiem jest bardzo dobrze znana. Celebrując święto Podwójnej Siódemki, kobiety dawniej nawlekały nocą nici na igły, ponieważ symbolizowało to złączenie się pary miłosnym węzłem. Udawały się nad rzekę, by wrzucić do niej swoje igły - jeśli igła zatonie, oznacza to, że kobieta jest gotowa do bycia żoną. 

 

Wietnam

Walentynki w Wietnamie nie są aż tak popularne, jak w innych krajach azjatyckich, a na pewno nie jak na Zachodzie, ponieważ nadal część społeczeństwa uważa, że to rodzice powinni znaleźć dla swojego dziecka odpowiedniego partnera. Jednak młode pokolenie, które bardziej opowiada się za samodzielnym wyborem partnera lub partnerki oraz rosnąca popularność kultury zachodniej sprawiły, że więcej osób celebruje święto zakochanych. Pary udają się do restauracji na wspólny posiłek, obdarowują się prezentami czy kwiatami, które w Wietnamie są bardzo popularne i tanie.

 

14 lutego w Wietnamie to również dzień koloru czerwonego - z tej okazji wiele miejsc jest przystrojone czerwonymi kwiatowymi girlandami, a pracownicy przychodzą do pracy ubrani na czerwono. W Walentynki organizowane są również w klubach czy barach imprezy polegające na “polowaniu na miłość”. Goście skrywają swoją tożsamość pod maskami i tak szukają miłości.

 

Walentynki w różnych częściach świata obchodzone są na różny sposób, lecz każdy jest tak samo piękny. Warto pamiętać, że tego dnia najważniejsza jest sama miłość. Okazaniu jej nie muszą towarzyszyć wielkie gesty i drogie prezenty, za które święto to jest krytykowane i nazywane kapitalistycznym. Jednak warto to uczucie celebrować na każdy sposób, odpowiedni dla nas samych, i najlepiej nie podczas tylko tego jednego dnia w roku.

 

Autor: Alicja Pacek

Korekta: Wiktoria Krzesicka

Polformance

  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube

©2023 wykonanie Polformance. Stworzono przy pomocy Wix.com

bottom of page