top of page

W Lublinie cykl filmowy, a w Hollywood Oscary

Alicja Pacek

10 lut 2024

Pierwszy kwartał 2024 roku zapowiada się bardzo filmowo - już za miesiąc odbędzie się 96. gala rozdania Oscarów. Znane są już nominacje, a wśród nich nie zabrakło polskiego akcentu. Natomiast na naszym lubelskim podwórku ruszyła kolejna edycja filmowego cyklu organizowanego przez Warsztaty Kultury. Jakie filmy będzie można obejrzeć na Starym Mieście, a jakie filmy otrzymały nominacje do Oscara?


96. ceremonia rozdania Nagród Akademii Filmowej odbędzie się 10 marca (niedziela) w Dolby Theatre w Hollywood, lecz polscy fani kinematografii ze względu na różnicę czasową będą mogli ją oglądać w nocy z 10 na 11 marca. Ceremonię poprowadzi już po raz czwarty amerykański prezenter telewizyjny, komik i aktor, Jimmy Kimmel. Gala transmitowana będzie na platformie Canal+ lub na jej telewizyjnym programie, na TVN24.pl oraz na wybranych platformach streamingowych - PrimeVideo, HBO Max, AppleTV+, SkyShowtime.

 

Kategorii, w których można otrzymać Nagrodę Akademii Filmowej, jest łącznie 24. Tegorocznym rekordzistą jest zdecydowanie “Oppenheimer” w reżyserii Christophera Nolana, gdyż otrzymał on aż 13 nominacji, m.in. za najlepszy film, reżyserię, scenariusz. Zaraz na podium po “Oppenheimerze” są “Biedne istoty”, film produkcji brytyjsko-irlandzko-amerykańskiej, który wyreżyserował Giorgos Lanthimos. Międzynarodowy projekt otrzymał 11 nominacji w kategoriach tj. najlepszy film, reżyseria, aktorka pierwszoplanowa, czy aktor drugoplanowy. Na trzecim miejscu uplasował się “Czas krwawego księżyca” Martina Scorsese’a z 10-cioma nominacjami za reżyserię, scenografię i nominację w kategorii najlepszy film. Natomiast “Barbie” Grety Gerwig, jedna z najbardziej wyczekiwanych premier tego roku, ma szansę na nagrodę aż w 8-iu kategoriach m.in. za najlepszy film, scenariusz, czy piosenkę oryginalną.

 

Po październikowej premierze “Chłopów” wszyscy mieliśmy nadzieję, że to ta piękna i kunsztowna produkcja będzie polskim kandydatem do Oscara. Tak się jednak niestety nie stało. Ale polskiego akcentu na tegorocznej gali Oscarów nie zabraknie, ponieważ jest nim film o tytule “Strefa interesów”. Jest on “luźno” oparty na powieści Martina Amisa o tym samym tytule, a jego reżyserią zajął się Jonathan Glazera. Przy jego produkcji pracował zespół z USA, Wielkiej Brytanii i właśnie z Polski. “Strefa interesów” ma szansę na nagrodę aż w 5 kategoriach - pełnometrażowy film międzynarodowy, najlepszy film, reżyseria, scenariusz adaptowany oraz dźwięk. Przedstawia historię komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Rudolfa Hössa, jego żony Hedwigi i czwórki dzieci, którzy starają sobie ułożyć życie w domu postawionym w sąsiedztwie obozu koncentracyjnego.

 

“Chłopiec i czapla”, czyli nowa produkcja kultowego Studia Ghibli w reżyserii mistrza filmów animowanych Hayao Miyazaki walczyć będzie o statuetkę za najlepszy film animowany. “Nimona”, czyli animacja na podstawie znanej powieści graficznej o tym samym tytule autorstwa N.D. Stevensona, również dostała nominację w tej kategorii. Niektóre z nominowanych filmów nadal można obejrzeć w kinie, a część z nich jest dostępna na różnych platformach streamingowych, czy w wersji na płycie DVD. Zamykając temat Oscarów 2024, warto wspomnieć jeszcze o małej ciekawostce - w tegorocznej edycji o statuetkę w kategorii najlepsza piosenka oryginalna powalczą dwie melodie z tego samego filmu, którym jest “Barbie”. Są to “I’m just Ken” w wykonaniu Ryana Goslinga oraz “What Was I Made For?” autorstwa Billie Eilish.

 

Na widzów przed telewizorami czekają Oscary, a dla widzów lubiących wyjść i obejrzeć coś na dużym ekranie Warsztaty Kultury przygotowały kolejną odsłonę filmowego cyklu “Miasto movie”. W tym roku tematyka wybranych filmów dotyczyć będzie różnych ujęć motywu czasu - jako przemijania, chronologii, czy jako medium rządzące światem.


1.  “Palm Springs”

W lubelskim kinie pierwszy seans filmowy już się odbył. Komedię “Palm Springs“ wyreżyserowaną przez Maxa Barbakowa można było obejrzeć na wielkim ekranie 7 lutego. Film opowiada o perypetiach dwojga gości weselnych w tytułowym Palm Springs - singielki i lekkoducha, których na pierwszy rzut oka nie łączy absolutnie nic, lecz z czasem się to zmienia.

2. “O północy w Paryżu”

Kolejny pokaz z kinowej serii odbędzie się już w 14 lutego, czyli w Walentynki - wspólny seans “O północy w Paryżu” w reżyserii Woody’ego Allena to idealny pomysł na randkę. Komedia romantyczna, której fabuła rozgrywa się na ulicach “miasta zakochanych” pełna jest humoru, a także egzystencjalnych refleksji.

3. “Sanatorium pod klepsydrą”

“Sanatorium pod klepsydrą” - taki tytuł nosi drugi tom zbioru opowiadań Brunona Schulza, a także film, który powstał na ich podstawie, wyreżyserowany przez Wojciecha Jerzego Hasa. Będzie można go obejrzeć 21 lutego. Dzieło zachwyca scenografią, kostiumami, jak i reżyserią.

4. “Looper – pętla czasu”

Seans ostatniego filmu z cyklu odbędzie się 28 lutego. “Looper – pętla czasu” w reżyserii Riana Johnsona. Fabuła dzieje się w 2072 roku i przedstawia historię mężczyzny, który dostał zlecenie zabicia samego siebie “z przyszłości”.

 

Pokazy filmowe odbywają się w każdą środę lutego w siedzibie Warsztatów Kultury na ulicy Grodzkiej 5a, w sali widowiskowej. Seanse zaczynają się o 19, a udział w nich jest darmowy. Szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie organizatora.

 

Autor: Alicja Pacek

Korekta: Wiktoria Krzesicka

bottom of page