Magazyn Studentów Politologii i Dziennikarstwa UMCS
POLFORMANCE
Jan Gagacki
6 sty 2025
15 kwietnia 2019 świat zszokował pożar wielowiekowej katedry Notre Dame w Paryżu. Odwiedzany przez miliony turystów zabytek, kojarzony z kulturą europejską i chrześcijańską mógł ulec całkowitemu zniszczeniu. Po odbudowie, która trwała pięć lat, można go odwiedzać. Na otwarcie świątyni przybyło blisko 170 biskupów z całego świata.
W dniu 8 grudnia 2024 r. katedra została ponownie otwarta dla osób wierzących oraz licznych zwiedzających. Ceremonia rozpoczęła się biciem głównego dzwonu, po czym otworzono drzwi kościoła. Przy akompaniamencie chóru, arcybiskup uderzał trzy razy w zamknięte drzwi. Ten rytuał odpowiadał trzykrotnemu odśpiewaniu psalmu 121 "Wznoszę swe oczy ku górom: Skądże nadejdzie mi pomoc? Pomoc mi przyjdzie od Pana, co stworzył niebo i ziemię". Po ostatecznym wybiciu i otwarciu katedry na znak, że Bóg przyjmuje przychodni w swoim domu, wybrzmiały pieśni chwały. Nabożeństwo składało się z trzech części. Uroczystość nie opierała się tylko na wyśpiewaniu wielu znamienitych arii. Przybyli mogli zobaczyć film ukazujący pożar i odbudowę, a także usłyszeć koncert kończący wieczór.
W pierwszej zamkniętej części nabożeństwa wzięli udział m.in.: arcybiskup Paryża Laurent Urlich, prezydent elekt Stanów Zjednoczonych Donald Trump, żona prezydenta Stanów Zjednoczonych Jill Biden, prezydent Francji Emmanuel Macron wraz z małżonką, prezydent Polski Andrzej Duda, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, książę Walii Wiliam, miliarder Elon Musk, oraz wiele innych znanych osób.
Podczas wydarzenia oklaskami podziękowano strażakom, którzy z narażeniem życia uczestniczyli w akcji gaszenia pożaru, a także budowniczym, architektom i inżynierom którzy przywrócili dawną świetność katedrze. Papież Franciszek ogłosił iż odbudowa Notre Dame jest znakiem odnowy życia religijnego we Francji i na świecie. Niestety sam Franciszek nie pojawił się osobiście na uroczystościach.
Od 8 grudnia 2024 r. Paryżanie mogą znów usłyszeć bicie katedralnych dzwonów, a symbol kultury europejskiej jakim jest kościół Notre Dame cieszyć osoby wierzące jak i licznych turystów.
Korekta: Dominika Podlaska