top of page

Szczedryk: Ukraińska kolęda, znana na całym świecie

Yuliia Pakhomenko

16 gru 2023

Ukraińska kultura muzyczna zawsze słynęła z emocjonalności, wyjątkowości i głębokich ukrytych sensów. Jedną z najbardziej znanych i najpiękniejszych kolęd ucieleśniających te cechy jest „Szczedryk”. Utwór ten już dawno stał się prawdziwą perełką w światowej skarbnicy muzycznej i jest pośrednikiem pomiędzy kulturą ukraińską a światową publicznością.


Historia „Schedryka”

„Szczedryk” to kolęda stworzona przez ukraińskiego kompozytora i dyrygenta Mykołę Leontowycza w 1916 roku. Leontowycz znany był ze swojej pasji do muzyki ludowej i chęci ukazania w swojej twórczości kultury ukraińskiej.

Fot. Mykoła Popowicz/pdatu.edu.ua

Warto zaznaczyć, że tytułowa melodia nie powstała jako utwór samodzielny – początkowo stanowił część kantaty liturgicznej „W hojny wieczór”. Jednak dzięki swojej wyrazistości i oryginalności „Szczedryk” zyskał popularność i samodzielnie wkroczył na scenę światową.


Ukraiński duch w jednej kolędzie

Melodia „Szczedryk” przepojona jest duchem narodu ukraińskiego i zachwyca prostotą, a zarazem wyrafinowaniem. Tempo i rytm utworu wyrażają radość i świętowanie, co dodaje piosence świątecznego nastroju. Dzięki tym cechom stał się prawdziwym klasykiem muzyki bożonarodzeniowej i jest chętnie wykorzystywany podczas uroczystości na całym świecie.


Uznanie świata

„Szczedryk” zyskał światowe uznanie dzięki licznym aranżacjom i interpretacjom znanych muzyków i artystów. Najbardziej znana jest aranżacja amerykańskiego kompozytora Petera Warnicka pt. „Carol of the Bells”, która zyskała popularność w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Układ ten wykorzystywany jest w różnych wydarzeniach kulturalnych, reklamach i filmach.


Fot. Olena Bogdaniok/https://suspilne.media/

Zatem „Szczedryk” to nie tylko piosenka, ale symbol ukraińskiej kultury muzycznej, który znalazł swoje miejsce wśród muzycznych arcydzieł świata. Jest to kolęda o nieskomplikowanym słownictwie, a jednocześnie niezwykle emocjonalny utwór, który stał się integralną częścią okresu świątecznego i celebruje wkład kultury ukraińskiej w światowe dziedzictwo muzyczne.


Autor: Yuliia Pakhomenko

Korekta: Wiktoria Krzesicka


bottom of page