top of page

Kryzys klimatyczny w Kalifornii

Alina Nedilska

3 lut 2025

Kalifornia po raz kolejny stała się areną niszczących pożarów, które pustoszą lasy i miasta. W okolicach miasta Los Angeles panują ekstremalne warunki pogodowe, które są wynikiem zmian klimatycznych i przyczyniają się do coraz większej liczby katastrof.  Obecnie strażacy borykają się z trudnościami w walce z pożarami, które niszczą domy. Dym i zanieczyszczone powietrze stanowią zagrożenie dla zdrowia, a ewakuacje ponad setki tysięcy ludzi stają się normą. 


Tegoroczne pożary to wynik nakładania się czynników naturalnych i antropogenicznych. Susze, wysokie temperatury oraz silne wiatry tworzą idealne warunki dla rozprzestrzeniania się ognia. Niestety, ludzkie działania, takie jak niewłaściwa opieka nad lasami czy urbanizacja terenów zagrożonych pożarami, pogarszają sytuację. 


Jaka jest skala zniszczeń razem z ekologicznymi konsekwencjami? 


13 stycznia 2025 roku cztery pożary strawiły ponad 16 tys. hektarów, a koroner hrabstwa Los Angeles zgłosił do tej pory 24 zgony powiązane z tymi zdarzeniami. Pożary wytwarzają ogromne ilości pyłów zawieszonych (PM2.5 i PM10) oraz toksycznych substancji, takich jak dwutlenek węgla (CO2), tlenek węgla (CO), benzen czy formaldehyd, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Największe ryzyko wiąże się z problemami układu oddechowego, pogorszeniem astmy, chorobami sercowo-naczyniowymi oraz zwiększoną śmiertelnością wśród osób starszych i chorych. 

Szeryf Los Angeles, Robert Luna, poinformował na niedzielnej konferencji prasowej, że ponad 100 tys. mieszkańców w rejonach objętych pożarami w Palisades i Eaton otrzymało nakaz ewakuacji. Władze ostrzegły również kolejne 87 tys. osób, aby były gotowe do opuszczenia swoich domów w każdej chwili. 

Pożary przyczyniają się do uwalniania ogromnych ilości dwutlenku węgla, co dodatkowo wzmacnia efekt cieplarniany. "Jesteśmy świadkami poważnych strat w bioróżnorodności. Niektóre gatunki mogą nigdy nie odzyskać swoich siedlisk" – zauwаża prof. Emily Carter, ekolog z Uniwersytetu Stanforda (Stanford Environmental Studies, 2024). Giną również setki gatunków roślin i zwierząt, których siedliska są niszczone przez ogień. Na przykład - siedliska sów pręgookich, sekwoje olbrzymie, motyle (modraszki i rusałki) i ptaki dzięciołowate.  Odbudowa tych ekosystemów może zająć dekady. 

Jak podkreśla dr Sarah Johnson z Uniwersytetu Kalifornijskiego, powołując się na najnowszy raport IPCC, “musimy działać teraz, inaczej przyszłe pokolenia będą żyły w świecie jeszcze bardziej dotkniętym katastrofami”.   

Kluczowe jest inwestowanie w ochronę lasów oraz globalna walka ze zmianami klimatycznymi. Władze lokalne i federalne podjęły wiele działań, aby zmniejszyć skutki pożarów i zapobiegać im w przyszłości. Wprowadzono m.in. mobilizację Gwardii Narodowej, skorzystano z pomocy międzynarodowej i zaostrzono przepisy dotyczące zarządzania lasami. 

Eksperci podkreślają, że ważne jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, poprawa systemów wodnych i inwestowanie w nowe technologie przeciwpożarowe. Edukacja ludzi, lepsze wykorzystanie zasobów i współpraca na różnych poziomach są kluczowe, aby zmniejszyć ryzyko kolejnych pożarów. 

 

Korekta: Dominika Podlaska

Polformance

  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube

©2023 wykonanie Polformance. Stworzono przy pomocy Wix.com

bottom of page